Latest news

Jak zachować się po stłuczce samochodowej?

Co to znaczy jeździć bezpiecznie? Bezpiecznie jeździć to znaczy nie popełniać własnych błędów i przygotować się na błędy innych. Tylko w ten sposób można uniknąć wypadków drogowych. Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy samochodem.

W ostatnich latach wzrosła liczba wypadków samochodowych. Jeżeli kiedykolwiek przytrafił Ci się jakiś wypadek lub stłuczka samochodowa, doskonale zdajesz sobie sprawę z następstw. Nie wiesz jak się zachować, jesteś przerażony. Często też dolegliwości, następstwa wypadku dokuczają już po wydarzeniu. Musisz zapamiętać jak najwięcej szczegółów, aby w razie potrzeby odtworzenie sytuacji było łatwiejsze, np. w razie ewentualnego postępowania sądowego. Pamiętaj jest kilka ważnych etapów, o których należy pamiętać w razie wypadku.

Źródło: interia.pl

Po stłuczce/zderzeniu, jeżeli samochód jest sprawny do jazdy musisz zjechać na pobocze, lub jakieś bezpieczne miejsce, aby przejeżdżające auta nie zderzyły się z Tobą lub Twoim autem.

Jeżeli auto jest w bezpiecznym miejscu, wysiądź i porozmawiaj z kierowcą auta, z którym się zderzyłeś. Ustalcie, kto ponosi winę za zaistniała sytuację. Spisz dane kierowcy: adres, telefon, imię i nazwisko, numer prawa jazdy, firmy ubezpieczeniowej.

Ten kto ponosi winę za stłuczkę powinien spisać własnoręcznie oświadczenie, które będzie ci potrzebne podczas ubiegania się o odszkodowanie. Na oświadczeniu muszą się znaleźć:

– dane osoby kierującej (imię, nazwisko),
– dane właścicieli pojazdów uczestniczących w kolizji,
– dane pojazdów – numery rejestracyjne, firmy ubezpieczeniowe i numery polis,
– data, godzina i miejsce zdarzenia (np. skrzyżowanie ulic…, pasy na ulicy… na przeciwko…, itp)
– uszkodzenia pojazdów (wgięcie na błotniku, pęknięty błotnik, rysy na tylnej klapie itp.) oraz inne szkody (np. uszkodzony towar, który był przewożony)
– okoliczności – należy dokładnie opisać jak doszło do wypadku (np. zagapiłem się i wjechałem w samochód znajdujący się przede mną itp).
– świadkowie zdarzenia (może to być pasażer który z nami jechał lub ze sprawcą kolizji, przechodnie – osoby te powinny się podpisać pod orzeczeniem).
– własnoręczny podpis pod orzeczeniem – podpisuje się sprawca kolizji i poszkodowany.

Jeżeli nie możecie ustalić, kto był sprawcą wypadku niezwłocznie zadzwoń na policję.

Jeżeli masz aparat zrób zdjęcie miejsca wypadku (obszaru wokół, jakichś znaków, które się tam znajdują itp.). Zrób zdjęcie samochodów ze wszystkich 4 stron, numery nadwozi i rejestracyjne.

Zadzwoń na pogotowie, jeżeli jest ktoś poszkodowany, ranny, udziel pierwszej pomocy, jeżeli wiesz jak. Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową w ciągu 24 godzin.

Jeżeli zostałeś jakkolwiek poszkodowany skontaktuj się z prawnikiem, aby dokumenty, które będą przedstawione do firmy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku były prawomocne. Nie zawsze jest potrzeba angażować prawnika, ale musisz być świadom, że sprawy powypadkowe są bardzo ważne, a Ty będąc w stresie po wypadku możesz coś przeoczyć. W takich sytuacjach warto skorzystać z porady i pomocy prawnika.

adminJak zachować się po stłuczce samochodowej?

Related Posts