Aktualności

Jak jeździć bezpiecznie?

Co to znaczy jeździć bezpiecznie? Bezpiecznie jeździć to znaczy nie popełniać własnych błędów i przygotować się na błędy innych. Tylko w ten sposób można uniknąć wypadków drogowych. Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy samochodem.

Zanim usiądziesz w samochodzie obejdź go do około i sprawdź czy wszystkie opony są dobrze napompowane. Sprawdź czy działają światła i kierunkowskazy.

Zawsze zachowaj bezpieczną odległość. Nigdy zbytnio nie zbliżaj się do samochodu jadącego przed tobą. Postępuj zgodnie z zasadą by zachować odległość długości samochodu na każde 50km/h prędkości. Odległość tą pomnóż razy dwa lub trzy w niesprzyjających warunkach pogodowych (deszcz, śnieg, lód itp.).

Uważaj na samochody wjeżdżające na twój pas ruchu z sąsiednich pasów. Zwracaj uwagę na ich kierunkowskazy. Pomimo, iż masz pierwszeństwo będąc na swoim pasie i samochód jadący obok powinien ci ustąpić, to musisz zachować ostrożność. Może się zdarzyć, że będziesz znajdować się w jego martwym punkcie i kierowca cię nie zauważy.

Nie koncentruj się tylko nad tym, co znajduje się bezpośrednio przed tobą. Patrz też, co dzieje się dalej przed tobą, dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na reakcję.

Zawsze patrz w lusterka by aby się w pełni orientować, co dzieje się wokół ciebie. Zwracaj uwagę na lekkomyślnych kierowców.

Jeżeli samochód jadący za tobą jest zbyt blisko zwiększ dystansu do samochodu, który jest przed tobą. Zachęcisz tym jadącego za tobą do wyprzedzenia cię, a jeżeli nie będzie to możliwe, to dodatkowa przestrzeń przed tobą umożliwi ci mniej gwałtowne hamowanie, co pozwoli komuś za tobą również bezpiecznie wyhamować, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Ostrzegaj kierowcę, który jedzie za tobą – ty lepiej widzisz to, co dzieje się przed wami niż on. Używaj kierunkowskazów podczas omijania pieszych, rowerzystów czy dużych dziur w nawierzchni.

Obserwuj, co dzieje się na chodnikach i przewiduj zachowania pieszych. Dzieci podczas zabawy mogą wybiec na ulicę bez ostrzeżenia, ludzie mogą wysiadać z pojazdów, jeżeli przy drodze znajduje się parking. Musisz być bardzo ostrożny i zwracać na to uwagę.

Nie skręcaj nagle, beż wcześniejszego ostrzeżenia. Powinieneś wiedzieć gdzie chcesz skręcić i włączyć kierunkowskaz na tyle wcześnie by kierowca za tobą nie musiał hamować w ostatniej chwili. Pamiętaj, by po skręcie sprawdzić, czy kierunkowskaz się wyłączył.

Jeżeli zbyt późno zorientujesz się, że masz skręcić to przejedź dalej i skręć na następnym skrzyżowaniu. Lepiej zawrócić niż stwarzać zagrożenie.

Zwalniaj, gdy zbliżasz się do skrzyżowania, byś mógł swobodnie wyhamować, jeżeli okaże się to konieczne.

Jeżeli wyjeżdżasz z bocznej drogi a samochód na głównej pokazuje kierunkowskaz nie wyjeżdżaj, dopóki nie zobaczysz, że zwalnia. Być może kierowca zapomniał wyłączyć kierunkowskaz lub włączył go przez przypadek. Lepiej poczekać chwilę dłużej i wyjechać bezpiecznie.

Widzisz, że na skrzyżowaniu jest zielone światło, a ty masz do niego jeszcze kawałek zwolnij. W takiej sytuacji powinieneś założyć, że za chwilę włączy się czerwone.

Przyspieszanie na pomarańczowym świetle może bardzo łatwo doprowadzić do kolizji, jeżeli nie zdążysz przejechać zanim inne samochody ruszą. Z tego powodu nigdy nie dodawaj gazu, gdy zobaczysz zmieniające się światło, spokojnie dojedź do skrzyżowania i poczekaj na zielone.

Gdy zapala się zielone światło nie ruszaj jak oparzony, spójrz na przejście – bywa, że dzieci lub ludzie starsi nie zdążą przejść w czasie jednej zmiany świateł. Poczekaj spokojnie, aż zejdą z jezdni i dopiero ruszaj.

Przyspieszaj stopniowo. Nie rozpędzaj się w sekundzie po zmianie światła, ponieważ samochód przed tobą może niespodziewanie zahamować i ty nie zdążysz wyhamować.

Zwalniaj na skrzyżowaniach i staraj się przewidzieć, co będą robić inne samochody. Bierz pod uwagę to, że coś może nagle wyjechać z drogi podporządkowanej, lub kierowca przed tobą nagle skręci bez ostrzeżenia.

Bądź bardzo ostrożny na nawrotkach i przed wjechaniem na rondo. Zwykle jest tak, że zamiast patrzeć na samochód przed nami, patrzymy na drogę i jak jest wolna to ruszamy – przyjmujemy, że skoro droga wolna to kierowca przed nami rusza. Jednak czasami kierowca się zagapi i nie ruszy, a czasami ruszy i gwałtownie zahamuje, bez przyczyny (zdarza się to niektórym, nawet jak mają wolną drogę). Jeśli się zagapisz to wjedziesz mu w tył.

Zwolnij przed zakrętem i przyspieszaj stopniowo po jego minięciu.

Zawsze stosuj się do znaków i oznaczeń drogowych.

Nie zakładaj, że wszyscy przestrzegają przepisów i jedź ostrożnie. Jak wiesz, na drogach jest coraz więcej piratów i bardzo wiele niedoświadczonych kierowców.

adminJak jeździć bezpiecznie?

Podobne posty